Zarządzanie nie jest dziedziną prostą, a już zarządzanie własnymi pieniędzmi potrafi być naprawdę sporym wyzwaniem. Nie tylko nie umiemy tego robić, bo nasza wiedza o finansach osobistych jest co najmniej skromna, ale też nie lubimy zajmować się finansami i uznajemy to za bardzo nudne, żmudne i niepotrzebne. Tylko takie myślenie prowadzi do tego, że gdy faktycznie nadchodzi kryzys, jesteśmy zdziwieni i nie wiemy, co dalej robić. Poznaj najważniejsze narzędzie, ułatwiające zarządzanie naszymi pieniędzmi.
Dywersyfikacja
To bardzo ważne narzędzie z dziedziny zarządzania przedsiębiorstwami, bardzo przydatne przy planowaniu budżetu domowego, oszczędzania i inwestowaniu własnych pieniędzy. Powód jest bardzo prosty: gospodarstwo domowe to także rodzaj przedsiębiorstwa, które ma własne dochody, wydatki, gromadzi kapitał i inwestuje. To, dlatego dywersyfikacja, która pomaga w rozwoju firmy, przydaje się w domu. A czym jest? To nic innego, jak stałe rozszerzanie sfery działania, gotowość na produkcję nowych przedmiotów, zmianę dostawców czy wdrażanie innych metod produkcji.
Dywersyfikacja dochodów
Przekładając język zarządzania na gospodarstwo domowe, dywersyfikacja powinna być naszym podstawowym obowiązkiem, jeśli chodzi o pozyskiwanie dochodów. Niestety, za nami czasy, gdy w jednej firmie pracowało się latami i uzyskiwało stabilna pensje, która w miarę przyzwoicie nadążała za inflacją. Dziś, jedyna pewność związana z rynkiem pracy to stała zmiana i to my musimy być na tę zmianę gotowi. To, dlatego każda rozsądnie myśląca osoba powinna stale szukać możliwości zmiany pracy i przynajmniej raz na pół roku chodzić na rozmowy kwalifikacyjne. Chodzi o stałą gotowość, ale też sprawdzanie swoich możliwości i podnoszenie kwalifikacji, po to, by na pewno nie skazywać się na jedną dziedzinę i jedną firmę. Równie ważne jest stałe poszukiwanie możliwości pracy dodatkowej, tak by maksymalnie zwiększać dochody i być pewnym, że w razie czego uda się nam uzupełnić budżet domowy.
Zmiany w dziedzinie wydatków
Tu także konieczne jest elastyczne myślenie. Systematyczny przegląd, szczególnie umów związanych ze stałymi dostawami usług czy mediów to konieczność. Nie zapominajmy, że lojalność wyjątkowo nie popłaca. Wszelkie umowy trzeba zmieniać, wypowiadać i negocjować, bo dla usługodawców nie ma nic korzystniejszego niż leniwy klient, który systematycznie opłaca abonamenty i nawet nie dopytuje, za co płaci. Warto raz na jakiś czas zainteresować się, co nowego na rynku i co warto zmienić. Dotyczy to także obsługi naszych kredytów. Czasami wystarczy refinansowanie czy konsolidacja, by bank przestał na nas zarabiać.
Oszczędności
Poduszka bezpieczeństwa finansowego, czyli nasze oszczędności to pieniądze, które musimy mieć stale pod ręką. Jest ona niezbędna, aby móc myśleć o jakimkolwiek inwestowaniu. O zaletach poduszki finansowej świetny artykuł przygotował serwis www.niezalezny.pl. Tylko w kontekście poduszki finansowej można powiedzieć, że tu także przyda się nieco bardziej zróżnicowane podejście. Zamiast trzymać wszystko na nieoprocentowanym koncie bankowym w złotówkach, które tracą na wartości można pomyśleć, o wymianie części oszczędności na inne waluty. Ryzyko braku płynności jest w tym przypadku niewielkie, bo walutę w każdej chwili wymienisz, a nieco zminimalizujesz ryzyko związane z inflacją.
Inwestycje
Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem utraty całości lub części kapitału, to taki zapis drobnym drukiem, który nie zawsze doczytujemy, a który powinien na stałe wryć się w naszą głowę. To powód, dla którego zawsze powinniśmy inwestować tylko nadwyżki, ale też dbać o to, aby nie wszystkie nasze jajka trafiły do jednego koszyka. To stara zasada; zawsze dziel swoje pieniądze na kilka dziedzin, kupuj akcje, obligacje, waluty, inwestuj w sztukę czy antyki, nieruchomości, ale nigdy tylko w jedną, wybraną dziedzinę. W ten sposób nawet jeśli na jednej inwestycji stracisz, na innej zarobisz.
Przeczytaj również
Czy ApeCoin ma przyszłość? – podstawowe informacje o tej kryptowalucie
Inwestowanie w złoto. Czy teraz to ma sens?
Rynek nieruchomości w Polsce