romantokarczyk.pl

Roman Tokarczyk – Ekspert inwestycyjny | porady finansowe

Dlaczego warto oszczędzać pieniądze?

Konsumpcja nakłania nas do wydawania coraz to większych sum pieniędzy na własne przyjemności. Wielu z nas nie zastanawia się nad przyszłością, która jak wiemy może przysporzyć nam wielu niespodzianek. Przykładem jest choćby pandemia COVID-19, której nikt się nie spodziewał. Posiadanie własnych funduszy ma jednak o wiele więcej zalet, niż tylko zapobieganie temu co zaskakujące. Często kapitał warunkuje nasze samopoczucie i daje spokojny sen. Jesteś ciekaw, dlaczego jeszcze warto oszczędzać pieniądze? Zapraszam do lektury.

Oszczędzanie pieniędzy – finansowe fakty

Wiemy, że nie liczy się ile zarabiasz, ale ile wydajesz. Dlatego oszczędzanie jest tak samo ważne dla ludzi z wysoką, średnią, jak i niską pensją. Osoby zamożne przy wielu wydatkach mogą być w takiej samej sytuacji, co osoby na średniej stopie życiowej. Faktem jest, że każdy powinien prowadzić własny budżet domowy, czyli spis wydatków i przychodów. Codzienne przyjemności kosztują wiele, jeśli wydajemy na nie pieniądze regularnie. Gromadzenie wydatków ułatwia ich racjonalizacja, którą każdy może rozwijać u siebie z miesiąca na miesiąc. Ważne jest, by uświadomić sobie, że oszczędzanie jest dla wszystkich.

Zalety oszczędzania, czyli dlaczego warto

Niebywałą zaletą oszczędzania jest bezpieczeństwo. Pieniądze na czarną godzinę określa się mianem poduszki finansowej, na którą oszczędzający może bezpiecznie upaść w czasie niepowodzeń. Warto mieć na tyle pieniędzy, żeby móc przeżyć bez zmartwień kilka miesięcy, bez żadnego źródła dochodu. Innym plusem jest realizacja własnych planów, które wymagają większych środków finansowych. Warto mieć cel taki jak np. nowy samochód, wakacje, studia potomstwa. Oszczędności zapewniają niezależność, co jest istotne szczególnie w polskich, wadliwym systemie emerytalnym. Zapewnienie sobie godnej przyszłości w wieku seniorskim to kolejny ważny cel odkładania pieniędzy. Innym priorytetem jest racjonalizacja wydatków, a służy ona głównie temu, żeby pieniądze nie uciekały przez palce. Kontrola wydatków pozwala dokonywać wyborów świadomie, a co za tym idzie kupować lepiej. Oszczędzanie daje także satysfakcje i buduje odpowiednie nawyki. To niezwykle ważne na dłuższą metę. A Ty? Jesteś gotów żeby zacząć oszczędzać?