romantokarczyk.pl

Roman Tokarczyk – Ekspert inwestycyjny | porady finansowe

Oszczędności, kiedy je wydać?

Oszczędności to zbyt poważna sprawa, by wydawać je bez przemyślenia. Są one efektem pracy całego życia i powinny być wykorzystywane tylko w wyjątkowych przypadkach. Oszczędności przydadzą się na emeryturze, ale można je też gromadzić na takie cele jak zakup samochodu czy domu.

Oszczędności, kiedy je wydać?

Korzystanie z oszczędności powinno odbywać się tylko w bardzo określonych okolicznościach i wymuszone przez sytuacje, które przyniesie życie. Dla wielu rodzin oszczędności są podstawą do zapewnienia najlepszej jakości życia na emeryturze. Są jednak sytuacje, w których konieczna będzie zmiana strategii i uniknięcie znacznie bardziej nieprzyjemnych sytuacji, które mogą nawet przysporzyć więcej problemów z domowym budżetem. Jakie są te scenariusze, w których warto wykorzystać oszczędności?

Spłata długów

Priorytetem jest wywiązywanie się ze zobowiązań wobec kredytodawców. A jeśli nie będzie wystarczającej płynności do realizacji płatności, nie będzie innego wyjścia, jak rozbić skarbonkę i spłacić długi. Będzie to bardziej satysfakcjonujące niż niedotrzymywanie ustalonych terminów, gdyż niedotrzymanie ich pociąga za sobą opłaty i wysokie kary, które zwiększą poziom zadłużenia, a z tym wiążą się kolejne wydatki, z którymi trzeba się zmierzyć.

Radzenie sobie z rachunkami domowymi

Rachunki za płatności za wynajem mieszkania, są ustalane co miesiąc i z ustalonymi terminami. Nie ma więc innego wyjścia, jak płacenie tych rachunków. Jeśli z jakiegokolwiek powodu na rachunku bieżącym nie ma wystarczającego salda, by pokryć te wydatki, rodziny będą zmuszone sięgnąć do swoich oszczędności. Czy wciąż pracujesz nad swoimi oszczędnościami? Sprawdź na czym można oszczędzić najwięcej.

Zakup samochodu lub sprzętu gospodarstwa domowego

Oszczędności są niezbędne, aby kupić pewne dobra (samochód, sprzęt AGD, sprzęt hi-fi itp.) i uniknąć konieczności zaciągnięcia kredytu, który będzie wiązał się z oprocentowaniem powyżej 6%, często z opłatami. W tym scenariuszu sięganie po oszczędności, oprócz tego, że jest konieczne, będzie oznaczało zaoszczędzenie setek złotych.

Hipoteki

Kredyty hipoteczne nie pozwalają już na kredytowanie całkowitej kwoty operacji, jak to miało miejsce w poprzednich latach. Teraz na sfinansowanie zakupu domu trzeba przeznaczyć nawet 30% oszczędności, klauzula ta jest obecna w niemal wszystkich kredytach hipotecznych wprowadzanych na rynek przez banki.