romantokarczyk.pl

Roman Tokarczyk – Ekspert inwestycyjny | porady finansowe

Jak oszczędzać pieniądze na duże zakupy? – 9 prostych sposobów

Wyobraź sobie, że musisz oszczędzać na mieszkanie, samochód lub wakacje.

Oszczędzanie pieniędzy na duże zakupy – to powinieneś wiedzieć

Może się wydawać, że wystarczy odkładać część pensji, ale to nie takie proste.

1. Policz wszystko

Ważne jest, aby zrozumieć, ile już się posiada. Policz wszystko: gotówkę, salda kart bankowych (nie zapomnij o limitach kredytowych), depozyty, oszczędności emerytalne i inne.

2. Rejestruj wszystkie swoje wydatki.

Nie tylko swoje dochody i wydatki, ale także swoje przemyślenia na ich temat. Nie zajmuje to dużo czasu, ale pomaga zobaczyć cały obraz. Ważne jest także zapamiętanie kodów PIN do kart płatniczych, haseł do kont bankowych itp. Po prostu nie przechowuj tych rzeczy w miejscu, w którym mógłby wejść w ich posiadanie oszust.

3. Przygotowanie moralne

Usiądźi zastanów się, jakie decyzje finansowe były słuszne, a jakie nie. Czego się obawiasz, gdy słyszysz słowo „pieniądze”? Jakie wydatki należy ograniczyć, a na co można sobie pozwolić, aby wydać więcej? I wreszcie, które z nich odwracają uwagę od pierwotnego celu?

4. Określenie problemów

Wiedząc, co jest nie tak, łatwiej jest sobie z tym poradzić. Na przykład: nie masz wystarczająco dużo czasu lub informacji, wydajesz pieniądze na głupie rzeczy, rodzina i przyjaciele pożyczają pieniądze i nie chcą ich zwrócić. Spisz listę wszystkich spornych kwestii — to pomoże Ci ruszyć do przodu.

5. Znajdź rozwiązanie

Jest to prawdopodobnie najtrudniejsza część projektu, ale nie można się bez niej obejść. Na przykład, jeśli nie wiesz, gdzie najlepiej zainwestować swoje pieniądze, warto porozmawiać z konsultantem w banku.

Nie jest to jeszcze zbyt powszechne w Polsce, ale można się nad tym zastanowić. Jeśli problem polega na tym, że nie masz wystarczająco dużo pieniędzy przed otrzymaniem wypłaty, zapomnij o istnieniu chwilówek, skorzystaj na przykład z darmowego okresu spłaty na karcie kredytowej lub kupuj na raty.

6. Licz na bieżąco swoje dochody i wydatki

Najlepiej poświęcić na to dwie minuty, ale codziennie. Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby wyciągać jakiekolwiek długoterminowe wnioski, ale można uzyskać szybki przegląd swoich finansów. Ważne wydatki można oznaczyć literą „W”, a myślenie życzeniowe literą „M”. Co tydzień podsumuj, ile wydałeś na swoje „zachcianki” i czy naprawdę tego wszystkiego potrzebujesz.

7. Uzyskaj wsparcie

Warto, aby dołączyła do Was rodzina i przyjaciele. Jeśli nie, zawsze możesz znaleźć wsparcie, nawet w mediach społecznościowych. Choć nikt nie lubi liczyć kosztów i ciąć budżetu, to jednak mając w głowie właściwy cel, łatwiej jest wspólnie nad nim pracować.

8. Wykonaj obliczenia

Teraz, gdy masz już jasność co do swoich finansów i jesteś na dobrej drodze, ustal, kiedy możesz osiągnąć swój cel. Najlepiej podzielić go na kilka mniejszych celów, wtedy sukces będzie bardziej widoczny.

9. Podejmuj świadome decyzje

Teraz, jeśli zobaczysz coś na swojej liście życzeń, pomyślisz o tym, zanim rzucisz się do kasy i natychmiast to kupisz. Na pytanie „Czy jest mi to potrzebne?” łatwo odpowiedzieć „tak”, ale jeśli zastanowić się nad celem, który sobie wyznaczyłeś, odpowiedź może być inna.

Więcej wpisów dotyczących finansów, znajdziesz w serwisie https://www.inwestycyjny.pl/.