ApeCoin to młoda kryptowaluta społeczności kolekcjonerów NFT, która zdobywa popularność wśród uznanych marek. Dzięki promowanym projektom NFT, takim jak Bored Ape Yach Club (BAYC) firmy Yuga Labs, wiele firm zaczyna akceptować token Ape do płatności obok bitcoina i innych wiodących monet.
Kryptowaluta ApeCoin – czym jest?
Słynny włoski dom mody Gucci ogłosił, że APE będzie dostępny jako metoda płatności w niektórych sklepach. A szwajcarski luksusowy zegarmistrz Tag Heuer ogłosił, że jest gotowy do przyjęcia płatności w ApeCoin za swój zegarek Connected E4 NFT. W większości przypadków przyjęcie tokena przez firmy wynika z ich współpracy z projektami NFT. Tag Heuer po raz pierwszy uruchomił linię zegarków NFT opartych na BAYC, natomiast Gucci ogłosił plany uruchomienia sklepu meta-uniwersalnego dla posiadaczy niewymiennych tokenów ze swoich najsłynniejszych kolekcji. Projekt Bored Ape Yach Club po raz pierwszy zyskał rozgłos podczas boomu kryptowalutowego w 2021 roku. Szum wokół kolekcji NFT przyciągnął takie sławy jak Madonna, Paris Hilton, Steve Aoki i aktor Seth Green, który nawet uczynił ze swojego NFT postać w programie telewizyjnym.
Twórcy BAYC uruchomili kryptowalutę ApeCoin w marcu tego roku. Token został stworzony do użytku wewnętrznego w rosnącym ekosystemie APE, który jest zarządzany przez zdecentralizowany autonomiczny ApeCoin DAO. APE jest używane nie tylko jako żeton do zarządzania, ale także do zakupu towarów i usług. Całkowita liczba tokenów jest ograniczona — w ciągu 4 lat powstanie tylko 1 mld APE.
Wartość Apecoina i samych NFT ze wspierającej go kolekcji BAYC zatonęła na początku lata, podobnie jak cały rynek kryptowalut
Token znacznie spadł na wartości od swojego rekordowego poziomu 26,7 USD pod koniec kwietnia. W czerwcu, gdy wiodące kryptowaluty pogrążyły się w lokalnych dołkach, moneta APE spadła do 3,1 USD. Na dzień 4 sierpnia 2022 r., APE zajmuje 33 miejsce pod względem kapitalizacji (2,3 mld USD) wśród wszystkich kryptowalut z dziennym wolumenem obrotu wynoszącym 595 milionów USD. Cena APE obecnie oscyluje wokół 7,51 USD, wykazując tygodniowy wzrost o ponad 10%. Co więc wpływa na cenę APE i jakie są perspektywy dla tokena?
ApeCoin – „nie czekając na upadek”
Token ten należy do najnowszych, poza tym jest zdecentralizowany. Takie aktywa mają tendencję do silnego i szybkiego wzrostu, ale krótkotrwałego, a przewidywanie ich ruchu jest niezwykle trudne.
W ciągu ostatnich 24 godzin moneta ApeCoin wzrosła na wartości ze względu na doniesienia, że token będzie akceptowany jako instrument płatniczy przez znane marki oraz ze względu na popularność kolekcji NFT firmy BAYC.
W tej chwili cały rynek kryptowalut bardzo mocno reaguje na ogólny obraz gospodarczy i finansowy na świecie. Rosnące stopy od regulatorów oraz początek globalnej recesji z pewnością spowodują exodus inwestorów, którzy wybiorą aktywa ochronne i odejdą od ryzyka.
Brak korzyści z ApeCoin
Pomimo godnego uwagi tła informacyjnego i pozytywnego trendu w ostatnim czasie, ApeCoin dopiero dziś zdołał powrócić do poziomu ceny z marcowego ICO. Perspektywy na najbliższe miesiące może nie są złe, ale nie ma pewności co do choćby odnowienia historycznego wyżu.
W rzeczywistości ApeCoin ma pośredni związek z sukcesem kolekcji NFT w ekosystemie APE, ale nie jest bezpośrednio aktywem, które ma wysoką atrakcyjność inwestycyjną. Trendy popularności kolekcji NFT będą prawdopodobnie w wysokim stopniu skorelowane z trendem popytu na token „użytkowy” ApeCoin. Jednak sam token nie będzie w stanie utrzymać wysokiego popytu i wystarczającej płynności do utrzymania pozycji.
Więcej rzetelnych artykułów o biznesie, inwestowaniu i ekonomii, znajdziesz w serwisie bezpodatku.pl.
Przeczytaj również
Inwestowanie w złoto. Czy teraz to ma sens?
Rynek nieruchomości w Polsce
Dywersyfikacja, a więc klucz do sukcesu finansowego