romantokarczyk.pl

Roman Tokarczyk – Ekspert inwestycyjny | porady finansowe

Rynek nieruchomości w Polsce

rynek-nieruchomosci

Polska to kraj, który dysponuje zdecydowanie za małą liczbą mieszkań. Choć w ostatnich latach rynek nieruchomości rozwijał się bardzo dynamicznie to i tak dzieli nas spory dystans do krajów zachodnich, pod względem ilości mieszkań na jednego mieszkańca. Jeszcze gorzej przedstawiają statystyki obrazujące liczbę metrów kwadratowych, jaka przypada na jednego mieszkańca.

Jak wygląda sytuacja mieszkaniowa w Polsce?

Eksperci szacują, że w Polsce obecnie brakuje około 2 miliny mieszkań. Obecnie na głowę jednego Polaka przypada powierzchnia około 27 metrów kwadratowych. Jeśli zaś porównamy sytuację na rynku niemieckim to tam na głowę przypada około 50 metrów kwadratowych, mamy więc jeszcze wiele do nadrobienia.

Choć liczba mieszkań w kraju rośnie to obecnie nie jest łatwo kupić mieszkanie przeciętnemu obywatelowi. Trudno jest obecnie uzyskać kredyt a poza tym trzeba mierzyć się konkurencją inwestorów, którzy od ręki kupują mieszkania za gotówkę. Należy też zauważyć, że w okresie pandemii ceny mieszkań nie spadły i nadal jest na nie duży popyt.

Na co zwracają uwagę osoby nabywające mieszkania?

Nabywcy poszukują przede wszystkim dobrych cen i korzystnej lokalizacji. Oprócz tego zwracają coraz większą uwagę na koszty eksploatacyjne. W związku z tym, że rosną ceny energii elektrycznej i gazu, klienci coraz częściej pytają o fotowoltaikę i pompy ciepła.

Jakie tendencje panują na rynku nieruchomości?

Okazuje się, że najbardziej brakuje mieszkań w dużych ośrodkach miejskich, gdzie są największe szanse zdobycia dobrej pracy. Niestety w wielu dużych miastach ciągle występuje niedobór gruntów, na których można by budować nowe osiedla. Warto zauważyć, że w ostatnich latach wielu deweloperów przeniosło swoją działalność do mniejszych ośrodków miejskich. To właśnie tam powstaje obecnie ponad 60% wszystkich budowanych mieszkań.  Wobec dużego niedoboru mieszkań oraz napływu imigrantów ceny nieruchomości są wysokie i wszystko wskazuje na to, że nadal będą rosnąć. Polski rząd stara się podejmować różnorodne działania, których celem ma być zmniejszanie luki mieszkaniowej. Ministerstwo Rozwoju pracuje nad przepisami, które mają uprościć przekształcanie starych biurowców oraz galerii handlowych w budynki mieszkalne.

Rynek mieszkań na wynajem

W Polsce mamy również zdecydowanie za mało mieszkań przeznaczonych na wynajem. Jest to najbardziej odczuwalne w mniejszych miejscowościach. Z kolei w dużych miastach mieszkań na wynajem jest nieco więcej, jednak stawki są bardzo wysokie, na co wpływa duże zapotrzebowanie. Warto pamiętać o tym, że w Polsce występuje poza prywatnym również rynek najmu instytucjonalnego. Wyróżnia się on tym, że jest to rynek profesjonalny, który stabilizuje ceny najmu. W tym przypadku w długim okresie czasu można liczyć na stabilne czynsze a sam rynek instytucjonalny jest regulowany ustawą. Dzięki temu najemcy są w pewnym stopniu chronieni i nie można im wypowiedzieć umowy najmu z błahego powodu w sytuacji gdy regularnie opłacają czynsz. W najbliższym czasie należy jednak spodziewać się wzrostów stawek czynszowych zarówno na rynku najmu prywatnego jak i instytucjonalnego. Przemawiają za tym podwyżki cen materiałów, robocizny i wyższe raty kredytów.

Tutaj sprawdzisz, jak wyglądają obecne ceny na rynku nieruchomości.